Про Програму

Програма IQ energy це Фінансовий Інструмент для сприяння удосконаленням у сфері енергоефективності в житловому секторі України у відповідності до європейських стандартів. Програму було розроблено Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) за підтримки донорів.

Проекти енергоефективності, яким надаватиметься підтримка, складатимуться з інвестицій у високопродуктивні енергоефективні технології, стосовно яких можна очікувати досягнення енергоефективності на рівні, щонайменше на 20% вище ніж у порівнянні з середньо ринковими показниками.

Каталог енергоефективного обладнання та матеріалів, які відповідають критеріям такого фінансування – http://www.iqenergy.org.ua/technologies. Технології та матеріали, які включені до Каталогу Технологій, відповідають високим стандартам, встановленим ЄБРР на основі доведеної методології, яка використовується в багатьох країнах.

В рамках цієї програми ЄБРР співпрацює з фінансовими установами в Україні які надають кредити на фінансування зазначених заходів у сфері енергоефективності. Більш детальну інформацію про умови кредитування можна прочитати на сайтах банків-партнерів Укрсиббанк та Райффайзен Банк Аваль. Подати заявку на кредит можна тут.

Крім фінансування, проект надає своїм учасникам консультаційні послуги з питань, що стосуються енергозберігаючого обладнання та технологій.

Інвестиції в прийнятні технології та матеріали можуть відповідати вимогам на заохочувальні платежі-компенсації (гранти) у розмірі 35% суми інвестицій для фізичних осіб.

Програма підтримується механізмом заохочення за рахунок грантових коштів на загальну суму 15 мільйонів євро, наданих Східноєвропейським Партнерством в сфері енергоефективності та екології (“E5P”), та грантом технічної допомоги для реалізації програми, що надається у рівній частці від E5P та Швеції. Індивідуальний позичальник може отримати компенсацію (грант) до 3 000 євро. Компенсація (грант) складає 35% від суми кредиту або інвестицій у енергоефективні технології (включаючи монтажні роботи та доставку). Грантовий відсоток — 35% незалежно від кількості категорій продуктів з Каталогу Технологій.

Гранти IQ energy

Позичальники за програмою IQ energy мають право отримати гранти IQ energy як винагороду за успішну реалізацію енергоефективних проектів, які відповідають правилам гранту. Позичальник сам обирає, як використати кошти гранту, можливо, на погашення кредиту за програмою IQ energy.

Сума гранту розраховується на основі вартості інвестицій в енергоефективний проект, який підтримується кредитом, для придбання матеріалів і обладнання з нашого «Каталогу технологій» www.iqenergy.org.ua/technologies. Вартість інвестицій враховує придбання матеріалів і обладнання, а також їх монтаж. 

Суму кредиту в гривні ми конвертуємо в еквівалент у євро з метою розрахунку гранту, використовуючи офіційний обмінний курс НБУ на дату кредитної угоди, укладеної між позичальником і комерційним банком-учасником програми. 

Застосовуватимуться один вид грантових ставок:

 • 35 % – надається позичальникам, які реалізували проект незалежно від кількості категорії матеріалів чи обладнання з нашого «Каталогу технологій».

Існує чіткий стимул для позичальників упроваджувати комплексні енергоощадні й енергоефективні рішення та не обмежувати проекти тільки заходами з однієї категорії інвестицій.

Для того щоб мати право на отримання гранту від IQ energy, позичальник повинен відповідати всім нижченаведеним критеріям:

 • позичальник має доступ до житлового об’єкта  (квартири чи приватного будинку) в Україні, де буде реалізований енергоефективний проект. Це може бути або готовий житловий об’єкт, або той, що будується;
 • позичальник отримує кредит від комерційного банку-учасника програми IQ energy;
 • позичальник обирає з нашого «Каталогу технологій» матеріали й обладнання для проекту, генерує «Сертифікат прийнятності», закуповує матеріали та обладнання і встановлює їх на об’єкті; 
 • позичальник документує проект і його завершення шляхом фотографування до та після інсталяції та збирання допоміжних документів – рахунків-фактур, актів приймання тощо;
 • позичальник реєструється в системі управління грантами програми IQ energy шляхом доступу через веб-інтерфейс https://www.iqenergy24.com/ureeff/ric і подає заявку в режимі онлайн на отримання гранту за програмою IQ energy з поданням електронних копій зібраних допоміжних документів.Ця процедура має бути здійснена протягом чотирьох місяців з дати підписання кредитної угоди; 
 • позичальник продовжує кредитні відносини з банком, щонайменше, до дати подання заявки на отримання гранту.

Є умови, щоне дають позичальнику права отримати грант у рамках програми IQ:

 • якщо позичальник вже подавав заявку на отримання фінансової підтримки чи отримував таку фінансову підтримку для того ж самого проекту за якоюсь іншою програмою фінансування, зокрема й за Державною програмою енергоефективності;
 • якщо позичальник упроваджував проект у такий спосіб, який не відповідає будівельним нормам і правилам;
 • якщо позичальник упроваджував проект з використанням матеріалів і технологій, не внесених до «Каталогу технологій»;
 • якщо позичальник невчасно подає заявку на отримання гранту та звертається до програми IQ energy після завершення чотиримісячного терміну від дати кредитної угоди; 
 • якщо позичальник, котрого було відібрано для верифікації на місці, не надав доступу до приміщення команді з верифікації програми IQ energy.

Максимальна сума всіх грантів від усіх кредитів, на які має право фізична особа за програмою IQ energy, дорівнює 3000 євро.

Сума гранту розраховується командою програми IQ energy на основі інформації, наданої позичальником. Усі заявки на отримання гранту підлягають верифікації щодо здійснених інвестицій. Під час верифікації буде підтверджено використання обладнання та матеріалів з «Каталогу технологій», здійснення інвестицій, надання рахунків-фактур на обладнання/матеріали, а також рахунків-фактур і документів, які підтверджують монтаж обладнання та матеріалів. 10 % заявок, відібраних випадковим чином, підлягають верифікації на місці, а решта 90 % будуть перевірені в камеральний спосіб. Якщо ваш об’єкт було відібрано для перевірки на місці, то команда IQ energy зв’яжеться з вами для визначення дати та часу відвідання. Не забудьте, будь ласка, зробити фотографії «до встановлення» матеріалів і обладнання у своїх приміщеннях.

Рішення команди IQ energy щодо верифікації та розрахунок гранту є остаточними. Заявники мають право порушувати питання щодо процедури подання й розгляду заявки на отримання гранту, звернувшись до офісу програми IQ energy. Гранти виплачуються комерційними банками, в яких позичальник отримав кредит. Гранти виплачуються в євроГранти зараховуються на поточний або депозитний рахунок позичальника, відкритий у банку, що видав кредит. Виплата грантів здійснюється один раз на місяць. 

Гранти в рамках програми IQ energy не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб згідно з нещодавніми змінами до Податкового кодексу України (статті 165.1.57 та 165.1.58). 

Донори

Програма IQ energy 2 E5P: Східноєвропейське Партнерство у сфері енергоефективності та довкілля

E5P – це багатосторонній донорський фонд на суму 180 млн. євро, керований ЄБРР, який було ініційовано під час головування Швеції у Європейському Союзі в 2009 році з метою сприяння інвестиціям в енергоефективні та екологічні проекти в країнах Східного Партнерства загалом та України зокрема. Фонд надає можливість отримати міжнародну фінансову підтримку з боку об’єднаних внесків групи донорів разом з кредитами МФУ (Міжнародних Фінансових Установ). У фонді Е5Р акумулюються фінансові внески з боку Європейського Союзу (найбільші внески) та таких країн як: Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ісландія, Ірландія, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Швеція, Україна та США. E5P підтримує програму IQ energyу розмірі 15 млн. євро для фінансування грантів, що направлені на заохочення інвестицій в житловому секторі, а також передбачає фінансування технічної допомоги для реалізації програми.

Програма IQ energy 3Розвиток співпраці з Україною

На додаток до внесків у E5P, Швеція надає безпосередню підтримку реалізації програми IQ energy в рівній частці з E5P.

Програма IQ energy 4 Європейський Союз

Європейський Союз надає підтримку Програмі IQ energy за допомогою внесків у багатосторонній донорський фонд E5P. Внесок Європейського Союзу підтримує амбітну програму реформ в Україні, яка здійснюється у тісній співпраці з Представництвом Європейського Союзу в Україні.

Програма IQ energy 5   Федеральне Міністерство фінансів Австрії (BMF)

Федеральне міністерство фінансів Австрії надає підтримку ЄБРР в розробці програмних інструментів, які використовуються при реалізації програм ЄБРР з фінансування сталого енергетичного розвитку.

Партнери

Програма IQ energy 6
Програма IQ energy 7
Logo RBA